Тому що норія - передусім

Тому що норія - передусім
Надійна робота норії або ковшового елеватора, має велике, навіть ключове значення в процесах очищення й сушіння зерна. Вибору цього обладнання слід приділити особливу увагу, оскільки будь-яка зупинка або збій у роботі норії може призвести до зупинки всього процесу переробки й зберігання збіжжя й завдати значної фінансової шкоди підприємству.

Cлово «норія» походить з арабської мови (наора та іспанської (норіа - погіа) і на обох мовах означає підливне водяне колесо або водокачка, оскільки в давні часи пристрій застосовувався для іригації.

Сьогодні норії широко застосовуються в аграрній, будівельній, склокерамічній, металургійній, хімічній, гірничодобувній та інших галузях промисловості. Ними переважно транспортують сипкі матеріали: зерно, пісок, вугілля, торф, борошно, харчові продукти, комбікорми.

На сучасних зернопереробних підприємствах неможливо обійтися без цього обладнання, від його ефективності, без перебільшення, залежить продуктивність підприємства в цілому.Норії широко застосовуються безпосередньо на елеваторах, млинах, комбікормових заводах для підйому зерна. До слова «норія» часто застосовується синонім «елеватор», саме так її називають інофірми. Норії призначені для роботи в складі схем технологічних процесів з тривалим режимом роботи як всередині приміщення, так і зовні, і, як правило, використовуються для вертикального переміщення зерна. Норії значно здешевлюють цілий процес обробки зерна, оскільки заміняють багато обладнання й робочої сили на підприємстві, зводячи до мінімуму використання людської праці й значно підвищуючи швидкість технологічних операцій. При цьому норії залишаються порівняно недорогим обладнанням. Вони дуже компактні й не займають великих виробничих площ.

Норії складаються із замкненого тягового органу - вантажонесучої стрічки або ланцюга, який огинає привідний і натяжний барабани або зірочки, короба конвеєра, привідної головки та башмака. Для надійної й правильної роботи всіх складових норії в комплекті виробник може пропонувати датчики, що контролюють роботу й технічний стан елементів конструкції.

Залежно від вимог, галузі застосування й типу продукції, що транспортується, можна обрати одну з найбільш підходящих видів норій: ковшову, похилу, колискову, поличну.

Найбільш поширеними є ковшові елеватори, які можна використовувати для транспортування будь-яких легкосипких матеріалів.

Цей вид норій по суті є вертикальним стрічковим конвеєром, що оснащений ковшами, завдяки яким і здійснюється транспортування продукції вгору. Основні елементи розміщуються в прямокутному коробі.

За показниками швидкості руху ковшів норії класифікуються на два типи: тихохідні (до 1,25 м/с) та швидкохідні (до 4 м/с). У тихохідному обладнанні розвантаження ковшів зазвичай гравітаційне, у швидкохідному - відцентрове.

Елеватор складається зі стрічкового або ланцюгового конвеєра, у якого є ковші. Саме вони постійно рухаються і таким чином переміщують зерно. Найчастіше сам конвеєр установлюється в прямокутну трубу. Принцип роботи досить простий. Будь-які норії влаштовані таким чином, що сипкі матеріали знизу захоплюються за допомогою ковшів, які далі рухаються вгору, і вгорі вивантажуються через спеціальний отвір у потрібну ємність.

Ковші можуть бути виготовлені з різних матеріалів:
  • низьковуглецева сталь (базовий варіант);
  • нержавіюча сталь;
  • поліетилен високої щільності;
  • поліуретан - стійкий до стирання й ударостійкий матеріал.
Кожен з матеріалів має свої відмінності й особливі переваги. Загалом, норія комплектується металевим або полімерним ковшем. Від цього помітно залежить ціна устаткування.

Зараз дедалі популярнішими стають ковші з полімерних матеріалів, які запобігають пошкодженню зерна й насіння, оскільки такі ковші мають більш еластичні краї. Також вони легші й при роботі на їх поверхню не налипає зерно з вищим процентом вологості. Це зменшує рівень навантаження на стрічку елеватора.

Ковшові норії служитимуть довго й будуть надійним «працівником», якщо перед їх придбанням зробити правильні розрахунки. Продуктивність нори повинна бути підібрана таким чином, щоб не обмежувати пропускну здатність іншого обладнання на підприємстві. Підбирати норії потрібно з урахуванням особливостей елеватора, враховуючи зокрема, таке:

Несуча конструкція норії
Норії бувають самонесучі і не самонесучі. На відміну від звичайної норії, яка вимагає проміжного кріплення, самонесуча норія може бути встановлена як самостійний пристрій. їй не потрібна норійна вежа. Для вертикальної стійкості таку норію можна закріпити до зерносховища або навіть розкріпити за допомогою розтяжок, як це часто роблять у Європі.

Товщина металу норії
Важливий параметр, на який не всі звертають увагу. Товщина металу залежить не лише від конструкції норії, але й від її призначення. Якщо норія призначена для використання на фермерських об'єктах, товщина металу може бути меншою. На великих промислових елеваторах, де великі обсяги транспортування, товщина металу норій повинна бути більшою.

Футеровка
Головка норії і башмак особливо схильні до стирання через постійний контакт із зерном. Тому такі елементи виготовляються з більш товстого металу, а ще часто й футеруються.

Швидкість норійної стрічки
Чим вища швидкість стрічки, тим більше буде травмування зерна. При цьому потрібно розуміти, що продуктивність норії залежить не тільки від швидкості стрічки, але і від ємності ковшів і їх кількості на погонний метр. От чому чим менша швидкість, тим дорожче норія. Наприклад, норія у якої швидкість стрічки 2,0 м/сек, буде у 1,5...2 рази дорожча від норії з швидкістю стрічки 3,0 м/сек.

Інші важливі параметри норій
Також, важливо звертати увагу на форму й типи ковшів (пластик, метал), типи стрічки (маслостійкість, кількість шарів), наявність різних датчиків (датчик сходу стрічки, датчик температури, датчик швидкості, клапан підпору, вибухорозрядники тощо). Усе це впливає на якість і надійність роботи механізму, що, в кінцевому підсумку, позначається на собівартості роботи всього елеватора.

Сьогодні в Україні і за кордоном десятки підприємств виробляють і реалізують зернові норії, що розраховані як на невеликі фермерські господарства, так і на великі зернові елеватори. Тож зробити правильний вибір - значить отримати перш за все продуктивне, потужне, безпечне обладнання, що буде приносити прибуток вашому підприємству.
ХАРКІВПРОДМАШ
«Харківпродмаш» виробляє норії ковшові марок N, NC (стрічкові, ланцюгові), двопоточні N-x2, NT (тихохідні) продуктивністю від 5 до 400 тонн на годину. Максимальна висота ковшових елеваторів марки N 50 метрів.

Норії марки N призначені для вертикального переміщення зерна та продуктів його переробки. Норії можуть застосовуватися для транспортування зерна й борошняних продуктів на борошномельних і комбікормових підприємствах, на елеваторах, хлібоприймальних пунктах.

Переваги експлуатації норії виробництва «Харківпродмаш»:
  • норії досить просто монтувати завдяки секційному складанню конструкції. Усі панелі знімні, що надає можливість безперешкодного доступу до машини для технічного обслуговування або, при необхідності, для заміни секцій;
  • легко і безпечно контролювати процес роботи завдяки арматурній сітці і навісним дверцятам;
  • комплектуються гальмівним пристроєм, який запобігає зворотному руху стрічки при раптових зупинках;
  • конструкція обладнання надійно захищена футеровкою, що виготовлена зі зносостійкої сталі. Вона є знімною, тож при її зношенні не доведеться робити заміну цілого корпуса. Можлива комплектація додаткової захисної футеровки з поліуретану, з керамічним наповненням або з керамічної плитки;
  • привід і двигуни норії не заблоковані, а простір навколо них оснащено зручним сервісним майданчиком;
  • завантажувальна станція має три варіанти виконання: самозачисний, стандартний і самонатяжний башмак з гравітаційним натягненням стрічки.
На замовлення норії можуть комплектуватися сходами, перехідниками, датчиком сходу, переміщення стрічки й температури підшипників.

Обладнання й принцип роботи ковшових норій N. NC.

Головка норії NВідмінними рисами конструкції норій є мінімальна кількість зварних з'єднань. Каркас башмака і головки обшитий листовим матеріалом товщиною 3-4мм. За необхідності легко змінити розташування приводу з правого на лівий, легко змінити розташування приймального патрубка. У разі завантаження норії з двох боків на башмак установлюється додатковий приймальний патрубок. До переваг також варто віднести: гвинтове регулювання натягнення стрічки; шиберне регулювання завантаження норії; можливість ручного очищення башмака від продукту; привідний барабан, футерований прогумованої стрічкою, що запобігає прослизанню стрічки при роботі норії. Внутрішня поверхня головки обшита зносостійкими футерувальними листами, що зменшує травмування зерна, а також підвищує зносостійкість корпуса.



Норія двопоточна N-x2У якості проміжних секцій можуть використовуватися різні типи норійних труб. Труби виготовляються з листового матеріалу товщиною 2 мм:
Труба проміжна служить для набору норії до необхідної висоти.
Труба монтажна служить для зручності монтажу ременя, періодичного огляду стану ковшів і ременя, кріплення та заміни ковшів.
Також тут розташовані оглядові вікна, що дозволяють оглянути й визначити стан ковшів та рух стрічки. Дві знімні кришки забезпечують вільний доступ до ковшів.
Труба під аспірацію служить для підключення аспірації.
Труба з вибухорозрядником дозволяє встановити додатковий вибухорозрядний пристрій.

Ми пропонуємо різні комплектації виконання приводу як вітчизняного (редуктор і двигун або мотор-редуктори), так і закордонних виробників (мотор-редуктори). При установці в якості приводу мотор-редуктора потужністю до 15 кВт можливий монтаж його безпосередньо на привідний вал головки норії, що істотно зменшує розмір.

Норії ланцюгові NC призначені для вертикального транспортування зерна та продуктів його переробки, а також насіння соняшнику, ріпаку, шроту та інших гарячих і абразивних сипких матеріалів. Застосовуються на елеваторах, сушильно-очисних баштах, зерноскладах, млинах, комбікормових та олійно-екстракційних заводах.

Двопоточна зернова норія N-x2 призначена для вертикального транспортування вихідного або обробленого матеріалу в складі технологічних ліній високопродуктивних зерноочисних агрегатів і зерноочисних сушильних комплексів, а також для подачі зерна на склад.

Норія N-x2 відрізняється від норії N наявністю двох потоків. Кожен потік норії може окремо транспортувати матеріал, не змішуючи фракції.

Тихохідні норії NT
відрізняються від швидкохідних норій тим, що швидкість ковшів у таких елеваторах становить до 1 м/сек. і призначені вони для вертикального транспортування різних сипких продуктів, які не повинні в процесі наповнення та спорожнення піддаватися лущенню, дробленню або травмуванню.

Завантаження і вивантаження продукту відбувається так само, як і в швидкохідних норіях. Відмінність від звичайних норій полягає в розмірі завантажувального патрубка (має великі розміри), норійні труби тихохідних норій, як правило, виготовляються в єдиному корпусі.
Обладнання ХАРКІВПРОДМАШ на елеваторі ПАТ
←Назад до статей

Замовити зворотній дзвінок

Привіт, наш менеджер передзвонить вам протягом декількох хвилин.