Еволюція перфорованих поверхонь

Історія розвитку металевого перфорованого листа почалася з заснування бельгійським промисловцем Ф. Шапар «Фабрики пробивних жерсті і полотен» в 1885 р. Перфорований лист використовувався в промисловому і сільськогосподарському виробництві. Пізніше прийом перфорування почав застосовуватися на великому діапазоні матеріалів - це метал, дерево, пластик, бетон, скло, композитні матеріали, камінь. Також удосконалювалася технологія виготовлення перфорацій. Авторський аналіз показав, що можна виділити три періоди розвитку перфорованих поверхонь: 1) 1885-2000 рр., 2) 2000-2010 рр., 3) з 2010 року або пізніший термін. Періоди формуються за принципами: коли першочерговим завданням перфорування є функціональність; функціональність і декоративність; функціональність, декоративність, смислове навантаження.

Всі основні технології різання металу і отримання отворів в інших матеріалах були відкриті і запатентовані до 2000 р, це, перш за все, різання: газове (1840 г.), плазмове (1950 г.), лазерне ( 1917 г.), гидроабразивне (1947), яке пригодне лише для м'яких металів. З додаванням гранітного абразиву в 1980 р воно стало придатне і для отримання отворів в склі і бетоні. Технологія алмазного буріння для отримання отворів в бетоні взяла початок в кінці XIX в. З останніх наукових розробок, за допомогою яких може бути утворений перфорований об'єкт, - 3D принтер, який вперше отримав застосування в 1980 р.

В епоху стрімкого розвитку науки малюнок перфорації на 3D об'єкті можна виконати за допомогою програм для 3D моделювання. Також існують технології отримання перфорацій за допомогою гарячого лиття, повітряного формування, свердління з використанням числового програмного керування.

Як приклад архітектурних споруд, спроектованих і побудованих до 2000 р, можна виділити «Інститут арабського світу» Жана Нувеля (1987 р). Фасад покритий перфорованими декоративними металевими панелями. Це світлозахисні панелі, що працюють за принципом діафрагми в об'єктиві фотокамери. Кожна панель забезпечена складним пристроєм (світлочутливий датчик, чіп, моторчик, приводний механізм), який автоматично регулює кількість світла, що проходить. Чим більше світла зовні будівлі, тим щільніше стискається діафрагма, тим менше отвори і, відповідно, кількість світла, що проникає всередину. Безліч перфорацій в панелях створюють яскраву гру світла і тіні. (рис. 1).

Еволюція перфорованих поверхонь
Рис. 1. Інститут арабського світу, Жан Нувель, 1987 р

У дизайні інтер'єру найбільш часто використовуються перфоровані металеві перепони, акустичні перфоровані дерев'яні та гіпсові панелі, як стельові, так і для стін. (рис. 2).

Еволюція перфорованих поверхонь
Рис. 2. Перфоровані панелі для використання в інтер'єрі

Вперше в Москві перфоровані металеві листи у великому обсязі були використані на дизайнерському об'єкті - боулінг-клубі «Depo2000» в 1999 р. Було запроектовано і замовлено понад 300 м2 перфорованого листа для оздоблення інтер'єру алюмінієвим листом Qg10-15.

У світі архітектури та дизайну з 2000 р перфорація набуває все більшого поширення на різні галузі проектування. З'являються арт-об'єкти з перфорованих матеріалів (рис. 3), дизайнерські предмети меблів, незвичайний малюнок перфорації використовується при проектуванні освітлювальних приладів (рис. 4).

Еволюція перфорованих поверхонь


Рис. 3. Скульптура, дизайнер Р.Арад, 2008 р
Матеріал: аерокосмічний алюміній
 Рис. 4. Edward van Vliet,
світильники «Rontonton», 2008 р
 Рис. 5. Стілець «Hero»,
бюро «Calligaris»

Варто відзначити появу художньої перфорації - перфоровані панелі різних типів, які використовуються в інтер'єрі та екстер'єрі: перфоровані панелі Perfo-art (рис. 6), HDF і MDF (рис. 7).

Еволюція перфорованих поверхонь
Рис. 6. Перфоровані панелі Perfo-artРис. 7. HDF-панелі 

В архітектурі одним з яскравих прикладів застосування перфорації є фасад «Airspace» Тома Фолдерса (2007 г.). Кожен з двох шарів фасаду утворений двома сплющеними на комп'ютері малюнками і вирізаний лазером на тонких аркушах композитного сплаву з алюмінію і пластика (рис. 8).

Еволюція перфорованих поверхонь
Рис. 8. Фасад «Airspace» Архітектор Том Фолдерс, 2007 р

У період з 2010 р в інтер'єрному дизайні можна привести приклад використання перфорованих натяжних стель ПВХ з шумопоглинаючою поверхнею, а також поліпшених акустичних панелей компанії «Egger» (рис. 9).

Еволюція перфорованих поверхонь
Рис. 9. Акустичні панелі «Egger»

Прийом перфорування площин в архітектурі і дизайні використовується сьогодні для підвищення функціонально-технологічних і естетично декоративних якостей об'єкта. Наприклад, інтер'єр чайного магазину в Копенгагені від архітектурного бюро «WE architecture» демонструє декоративний мотив, виконаний за допомогою перфорованих поверхонь, що зображують контур заварника. Численні різнокаліберні отвори з підсвічуванням розташовані на полицях і касової стійці магазину. У темний час доби підсвічені перфоровані зображення видно навіть з вулиці через велике вітринне скло. (рис. 10).

Еволюція перфорованих поверхонь
Рис. 10. Чайний магазин, Копенгаген, 2012 р

За допомогою перфорації стало можливо перетворити звичайний камінь у витончений оздоблювальний матеріал. Прикладом є проект Люсі Саламанки, де за допомогою лазера природний камінь нарізали на дуже тонкі пластини, які здобули незвичну текстуру спонтанного забарвлення, заграли при взаємодії зі світлом. Додатковий декоративний ефект дала перфорація, ніби довільно пущена по поверхні (рис. 11).

Еволюція перфорованих поверхонь
Рис. 11. Перфорація на камені (порфір) за проектом Л. Саламанки

В архітектурі сьогодні має місце перфорація на монолітних бетонних фасадах, яка полегшує загальну форму споруди, надає їй ажурність і вишуканість. Наприклад, цікавий фасад театру в місті Сен-Назер, побудований в 2013 р по проекту «K-Architectures» архітекторами Карін Ерманом, Жеромом Сігвальт. Фасади споруди складаються з гладких і рельєфних або перфорованих панелей білого бетону, найбільші з яких важать по 5 тонн. Візерункові панелі вирізали на заводі за допомогою верстатів з числовим програмним керуванням. Орнамент на бетоні скопійований з старовинних шовкових тканин. Перфорація як декоративний прийом використаний також і в інтер'єрі театру (рис. 12).

Еволюція перфорованих поверхонь
Мал. 12. Театр Сен-Назер, 2013 р

Аналіз світового досвіду щодо застосування перфорованих поверхонь в об'єктах архітектури і дизайну дозволяє зробити висновок про те, що на сьогоднішній день прийом перфорування - універсальний метод, що включає в себе функціональну, декоративну, естетичну, смислову складову, що використовується в багатьох сферах сучасної індустрії.

 

←Назад до статей

Замовити зворотній дзвінок

Привіт, наш менеджер передзвонить вам протягом декількох хвилин.